The CQ Press Award for the best paper on legislative studies presented at the previous year’s APSA Annual Meeting. For consideration, please send a copy of the paper to the members of the selection committee. Deadline for nominations is March 1, 2024.
2023 Winner
Ari Ray (University of Geneva). “When Identity Trumps Class: Women, Workers, and Statistical Representation in Legislative Politics,” presented at APSA 2022.
2023 Selection Committee:
Pamela Ban (Chair), University of California, San Diego | pmban@ucsd.edu |
Ju Yeon Park, University of Essex | jp20761@essex.ac.uk |
Hye Young You, New York University | hyou@nyu.edu |
2022 Winner
Pamela Ban (University of California, San Diego), Ju Yeon Park (University of Essex), and Hye Young You (New York University). “How Are Politicians Informed? Witnesses and Information Provision in Congress”, presented at APSA 2021
2022 Selection Committee:
Jessica Preece (Chair), Brigham Young University | jessica_preece@byu.edu |
Eric Juenke, Michigan State University | juenke@msu.edu |
Matthew Hayes, Rice University | matthew.hayes@rice.edu |
2021 Winners
Mandi Eatough, University of Michigan and Jessica Preece, Brigham Young University for “Toward a Fuller Accounting of Lawmaking: The Lawmaking Productivity Metric (LawProM).” presented at APSA 2020
2021 Selection Committee:
Stefanie Bailer (Co-Chair), University of Basel | stefanie.bailer@unibas.ch |
Oliver Huwyler (Co-Chair), University of Basel | oliver.huwyler@unibas.ch |
Tomas Turner-Zwinkels (Co-Chair), University of Basel | tomas.turner-zwinkels@unibas.ch |
2020 Winners
Oliver Huwyler, University of Basel, Tomas Turner-Zwinkels, University of Basel, and Stefanie Bailer, University of Basel for “No Representation without Compensation: The Effect of Interest Groups on Legislators’ Policy Area Focus,” presented at APSA 2019
2020 Selection Committee:
John Wilkerson (Chair), University of Washington | jwilker@uw.edu |
Andreu Casas Salleras (Co-Chair), University of Amsterdam | a.casassalleras@uva.nl |
Matthew J. Denny (C0-Chair), Penn State University | matthewjdenny@gmail.com |
2019 Winner
Andreu Casas, New York University, Matthew J. Denny, Facebook DC, John Wilkerson, University of Washington for “More Effective Than We Thought: Accounting for legislative Hitchhikers Reveals a More Inclusive and Productive Lawmaking Process,” presented at APSA 2018.
Selection Committee:
Olle Folke (Co-Chair), Uppsala University
Johanna Rickne (Co-Chair), Stockholm University
Emily Schilling, University of Tennessee, Knoxville
2018 Winners
Olle Folke, Uppsala University, and Johanna Rickne, Stockholm University for “The ballot rank hierachy and the irrelevance of marginal seats: Party nomination strategies in closed and flexible PR,” presented at APSA 2017.
Selection Committee:
Stuart Soroka, University of Michigan
Sebastian Saiegh, University of California San Diego
Wendy Schiller, Brown University
2017 Winner
Lior Sheffer (University of Toronto), Peter Loewen (University of Toronto), Stuart Soroka (University of Michigan), Stefaan Walgrave (University of Antwerp), and Tamir Sheafer (Hebrew University) for “Non-Representative Representatives: An Experimental Study of the Decision Making of Elected Politicians.”
Selection committee:
Boris Shor, University of Houston
David Hopkins, Boston College
Elizabeth Oldmixon, University of North Texas.
2016 Winner
Daniel Magleby, Binghamton University
Pamela McCann, University of Southern California
Ben Highton, University of California, Davis
2015 Winner
“Separation of Power and the Nature of Compromise in the U.S. Congress” by Daniel Magleby, Binghamton University, and Pamela J Clouser McCann, University of Southern California
Selection Committee:
Jeffery A. Jenkins, University of Virginia
Nathan W. Monroe, University of California Merced
Magna Inacio, The Federal University of Minas Gerais
2014 Winner
“On Measuring Legislative Agenda Setting Power” by Jeffery A. Jenkins, University of Virginia, and Nathan W. Monroe, University of California, Merced
Selection Committee:
Charles Finocchiaro, University of South Carolina
David Hedge, University of Florida
Margit Tavits, Washington University in St. Louis
2013 Winner
“From Wild horses to Work Horses: Electoral System Reform and Legislative Entrepreneurship in the House of Representatives” by Charles Finocchiaro, University of South Carolina, and Scott A. MacKenzie, University of California, Davis.
Selection Committee Members:
Daniel Lee, Michigan State University
Caroline Tolbert, University of Iowa
Jeffery Jenkins, University of Virginia
2012 Winner
An Indelible Imprint? Assessing the Evolution of Racial Politics in Shaping Conflict in Congress during the Civil Rights Era” by Michael Brady, Denison University
Selection Committee Members:
Sean M. Theriault, University of Texas, Austin
Matthew Gabel, Washington University
Kristin Kanthak, University of Pittsburgh
2011 Winner
“The Gingrich Senators and their Effect on the U. S. Senate” by Sean Theriault, University of Texas–Austin, and David Rohde, Duke University
Selection Committee Members:
Leslie Schwindt-Bayer, University of Missouri–Columbia
Christian Grose, University of Southern California
Christopher Mooney, University of Illinois at Springfield
2010 Winner
“Priming Rationality: A Theory and Field Experiment of Participation in Legislatures” by Christian Grose, Vanderbilt University
Selection Committee Members:
Lauren Bell, Randolph Macon College
Kenneth Shotts, Stanford University
Garry Young, George Washington University
2009 Winner
“Policy R&D and Legislative Organization” by Kenneth Shotts and Alexander Hirsch, Stanford University
Selection Committee Members:
Charles Stewart III (chair), Massachusetts Institute of Technology
Kathryn Pearson, University of Minnesota
John Lapinski, University of Pennsylvania
2008 Winner
“Discharge Petitions, Agenda Control, and the Congressional Committee System 1929-1976” by Kathryn Pearson of the University of Minnesota and Eric Schickler of the University of California, Berkeley
Selection Committee Members:
Bruce Oppenheimer (chair), Vanderbilt University
Jennifer Lawless, Brown University
Josh Clinton, Princeton University
2007 Winner
“Hail to the Chief? Two Mechanisms of Congressional Influence Over Presidential War-Making,” by Douglas Kriner, Boston University
Selection Committee Members:
Linda L. Fowler (chair), Dartmouth College
Jason M. Roberts, University of Minnesota
Lynda W. Powell, University of Rochester.
2006 Winner
“Declining Fortunes: Institutional Change and the Senate Foreign Relations Committee, 1947-2002,” by Linda L. Fowler, Dartmouth College, and Richard Brian Law, University of California, Los Angeles
Selection Committee Members:
Tracy Sulkin (chair), University of Illinois, Urbana-Champaign
Nolan M. McCarty, Princeton University
Bruce I. Oppenheimer, Vanderbilt University
2005 Winner
“Legislative Responsiveness to Campaign Challenges,” by Tracy Sulkin, University of Illinois–Urbana Champaign
Selection Committee Members:
Samuel Kernell (chair), University of California, San Diego
Lynda Powell, University of Rochester
Sean Theriault, University of Texas, Austin
2004 Winner
“To Stay, To Quit, or To Move Up: Explaining the Growth of Careerism in the House of Representatives, 1878-1940,” by Samuel Kernell, University of California – San Diego
Selection Committee Members:
Michael L. Mezey (chair), DePaul University
Barbara Sinclair, University of California, Los Angeles
Gregory Wawro, Columbia University
2003 Winner
“Where’s the Pivot? Obstruction and Lawmaking in the Pre-cloture Senate,” by Greg Wawro, Columbia University and Eric Schickler, University of California, Berkeley
Selection Committee Members:
Charles Stewart III (chair), Massachusetts Institute of Technology
Timothy Groseclose, UCLA
Frances Rosenbluth, Yale University
2002 Winner
“Legislating in Women’s Interests? Congresswomen in the 106th Congress” by Kathryn L. Pearson, University of California, Berkeley
Selection Committee Members:
C. Lawrence Evans (chair), College of William and Mary
John M. Carey, Washington University
Patricia Hurley, Texas A&M University
2001 Winner
“Message Politics” by C. Lawrence Evans, College of William and Mary
Selection Committee Members:
David Brady (chair), Stanford University
Laura Arnold, Southern Illinois University
Gerhard Loewenberg, University of Iowa
2000 Winner
“The Strong Parties Hypothesis Revisited: Evidence from the Turn of the Century,” by David Brady, Kara Buckley, and Douglas Rivers, all from Stanford University
Selection Committee Members:
Sarah Binder (chair), George Washington University
Samuel (Pat) Patterson
Steve Ansolabehere, M.I.T.
1999 Winner
“Dynamics of Legislative Gridlock,” by Sarah Binder, George Washington University
Selection Committee Members:
Eric Lawrence (chair), University of California – Riverside
James D. King, University of Wyoming
Valarie Sulfaro , James Madison University
1998 Winner
“‘The Publication of Hinds’ Precedents in 1899 and the Institutionalization of the House of Representatives” by Eric D. Lawrence, University of California – Riverside
Selection Committee Members:
Gary Cox (chair), University of California – San Diego
Evelyn Fink, University of Nebraska
Paul Herrnson, University of Maryland
1997 Winner
“Baker v. Carr and Incumbency in Postwar U.S. House Elections” by Gary W. Cox, University of California – San Diego; and Jonathan N. Katz, California Institute of Technology
Selection Committee Members:
David Rohde (chair), Michigan State University
Valerie Heitshusen, University of Missouri
Gary Moncrief , Boise State University
1996 Winner
“Theories of the Party in the Legislature and the Transition to Republican Rule in Congress” by David Rohde and John Aldridge
Selection Committee Members:
Evelyn Fink
David W. Brady
Steven S. Smith
1995 Winner
“The Roots of Careerism in the House of Representatives” by David Brady, Kara Buckley, and Douglas Rivers, all from Stanford University
Selection Committee Members:
John Hibbing
Eileen Burgin
Matthew McCubbins
1994 Winner
“Public Enemy: People’s Perceptions of Congress” by Elizabeth Theiss-Morse and John Hibbing, University of Nebraska – Lincoln
Selection Committee Members:
Elizabeth Gerber
David Breaux
Richard A. Smith
1993 Winner
“Preference Aggregation and the Effects of Institutions: Comparing Legislative and Direct Ballot Outcomes” by Elisabeth R. Gerber, California Institute of Technology
Selection Committee Members:
Barbara Sinclair
Jon R. Bond
Paul R. Brace
1992 Winner
“The Emergence of Strong Leadership in the 1980s House of Representatives” by Barbara Sinclair, University of California – Riverside
Selection Committee Members:
Gary Jacobson (chair)
Richard L. Hall
Elaine K. Swift
1991 Winner
“The Persistence of House Democratic Majorities: Structure of Politics” by Gary Jacobson, University of California – San Diego
1990 Winner
“Interpretation, Pressure, and the Stability of Interest Group Pressure in the U.S. Congress” by Richard A. Smith, Carnegie-Mellon University